12. اسفند 1395 - 10:03   |   کد مطلب: 8617
دکتر برهان ولدبیگی؛
برخی علل "تشدید سرماخوردگی"
پروسه درمان حداقل يک يا دو هفته طول خواهد کشيد، اما اگر در درمان سرماخوردگی خود کوتاهی کند و اشتباهاتی را مرتکب شود، بدون شک مدت زمان درمان آن بيشتر خواهد شد.

پایگاه خبری تحلیلی  جوانرود هه وال، سرماخوردگی بیماری بسیار شایعی است که عموما در فصول سرد سال شهروندان را مبتلا می سازد. تقریبا بیش از 200 ويروس مختلف  می توانند موجب ابتلا به سرماخوردگی شوند.یک فرد ممکن است هر ساله چند بار دچار سرماخوردگی شود( بزرگسالان به‌طور متوسط دو يا سه بار و کودکان به‌طور متوسط هشت بار يا بيشتر).

 

یادمان باشد که اگر کسی  به نحو مناسبی، سرماخوردگی  خود را درمان کند، پروسه درمان حداقل   يک يا دو هفته طول خواهد کشيد،  اما اگر در درمان سرماخوردگی خود کوتاهی کند و اشتباهاتی را مرتکب شود، بدون شک  مدت زمان درمان آن بيشتر خواهد شد.

 

در زیر  به "شايع‌ترين اشتباهات يک فرد مبتلا" در رابطه با فرايند درمان "سرماخوردگی" و "آنفلوآنزا"  اشاره می شود. این اشتباهات هم مدت ابتلا را طولانی کرده و هم شدت آنرا  بیشتر می نمایند.

 

"تظاهر به بیمار نبودن": ناديده گرفتن سرماخوردگی کار آسانی است، چون ممکن است فرد  کارهای مهم‌تری از "نشستن در خانه" و "درمان سرماخوردگی" خود را  داشته باشد. شايع‌ترين اشتباه يک فرد مبتلا به  سرماخوردگی آن است که کارهايش را کم نکرده  و مراقب خود نباشد. توصیه می شود که اگر کسی  احساس "ناخوشی" يا احساس "سرماخوردگی" کرد ، فورا در جهت رفع آن تلاش کرده و طوری وانمود نکند که حال اس  خوب است و اصلا "سرما"  نخورده‌ است ،زیرا  اين "ناديده گرفتن" هم سرماخوردگی  را بدتر نموده و هم  مدت زمان فرآيند درمان  را طولانی میکند.

 

"پخش کردن ویروس‌ به اطراف":از زمان قرارگیری در معرض ويروس سرماخوردگی تا زمان ظهور علایم بیماری، معمولا دو تا سه روز طول می ‌کشد، ولی گاهی ممکن است بیماری پس از يک هفته ظاهر شود. در اين مدت ممکن است حال فرد خوب باشد، اما درواقع سرماخوردگی در حال "شکل‌گیری" است. برای آنکه از سرايت ويروس سرماخوردگي به ديگران جلوگيری شود، بايد به هنگام عطسه و سرفه دهان و بینی خود را پوشانده و مرتبا دست‌ها را شست. در غير اين صورت، ويروس سرماخوردگی در فضای خانه يا محل کار  پخش شده و دوباره به خود فرد سرايت کرده و مدت زمان فرايند درمان را  طولانی خواهد کرد.

 

"مصرف آنتی ‌بيوتيک‌": اگر  کسی "عفونت باکتريال"  داشته باشد،  برای درمان آن به آنتی ‌بيوتيک‌ مخصوص نياز دارد، اما یادمان باشد که ويروس‌ها به آنتی ‌بيوتيک‌ها پاسخ نداده  و اگر بدون ضرورت، آنتی ‌بيوتيک‌ها مصرف شود، "مقاومت باکتريال به آنتی بيوتيک‌ها" ‌یکی از عوارض آن است.بنابراين فرد مبتلا ،بهتر است از آنتی ‌بيوتيک‌ استفاده نکرده و فقط مصرف "داروهای معمول سرماخوردگی" را مدنظر قرار دهد.

 

"بی توجهی به تامين آب بدن": فرد مبتلا به سرماخوردگی معمولا حس و حال غذا خوردن و نوشيدن ندارد، درحالیکه ، درمان سرماخوردگی نیاز به نوشيدن مايعات فراوان دارد.خوردن انواع  سوپ ها يکی از روش‌های خوب برای  تامین آب بدن بوده و به تسریع درمان سرماخوردگی کمک خواهد کرد. اگر غشا مخاطی فرد مبتلا مرطوب باشد، کارایی بهتری برای گير انداختن و خلاص شدن از ويروس‌های مهاجم  دارد با نوشيدن مايعات میتوان‌مواد سمی و ديگر مواد نامناسب موجود در بدن را دفع نمود.

 

"بی توجهی به احساس خستگی": مبتلایان سرماخوردگی يا آنفلوآنزا "حال خوبی" نداشته  و نیازمند خواب بيشتری هستند.اين "خواب اضافی" زمانی اهميت  دارد که فرد به دليل سرماخوردگی تب با درجه پايين يا به دليل آنفلوآنزا تب با درجه بالا داشته باشد. خواب کافی به بدن کمک ميکند تا با" عفونت" مبارزه نماید. یادمان باشد که درمان سريع و بهتر سرماخوردگی يا آنفلوآنزا  به استراحت و خواب  بیشتری نياز دارد.

 

"سيگار کشيدن": دود سيگار موجب تشدید  علائم سرماخوردگی(مخصوصا سرفه) ميشود. سيگار، باعث التهاب ريه‌ها شده و به آنها آسيب ميرساند. علاوه بر اين، در صورت ابتلا به سرماخوردگی، بايد از افراد سيگاری نیز دوری کرد تا دود سيگار آنها موجب بدتر شدن سرماخوردگی نشود.

 

"استرس بيش‌از حد": استرس ميتواند "دستگاه ايمنی بدن " را مجبور نماید تا سخت‌تر کار کند. در سرماخوردگی و آنفلوآنزا بايد دستگاه ايمنی بدن تقویت شود تا بتواند بدن را سريع‌تر و بهتر به وضعيت نرمال و سالم بازگرداند. هر چه استرس بيشتر باشد، مدت زمان درمان سرماخوردگی نيز بيشتر خواهد شد. بهتر است از "ريلکسيشن عضلات "،  "تنفس عميق" و "ساير تکنيک‌های آرام‌سازی"  استفاده  کرد.

 

"اتکاء بيش‌از حد به داروها": بعضی از داروهای سرماخوردگی( اسپری يا قطره‌ه ضد گرفتگی بينی)  به درمان گرفتگی  ناشی از سرماخوردگی کمک میکنند، اما استفاده بيش‌از حد از اين داروها میتواند  تاثير معکوس داشته و علائم سرماخوردگی را تشدید نماید. استفاده بيش از سه تا چهار روز متوالی از اسپری  يا قطره‌ ها، میتواند  غشای بينی را  بيشتر متورم سازد.

 

گردآوری  و ویرایش : دکتر برهان ولدبیگی

دیدگاه شما

آخرین اخبار