20. آذر 1395 - 0:09   |   کد مطلب: 8320
جوانرود هه وال، بهمن کریمی : از مهمترین وظایف خانواده اجتماعی کردن نسل آینده جزء بدیهی‌ترین و اساسی‌ترین وظایف خانواده است و روابط بین والدین و فرزند، از هم پاشیدگی خانواده و فقدان نظم و تعادل در خانواده، سست شدن عقاید مذهبی و اخلاقی در لغزش نوجوانان نقش مهمی دارد.

بهمن کریمی دانشجو و پژوهشگرمسائل اجتماعی در ششهرستان جوانرود در گفتگو با  جوانرود هه وال گفت:  نحوه عملکرد خانواده  به عنوان کوچکترین و مهمترین نهاد اجتماعی که نقش مهمی را در همکاری و متجانس کردن رفتارهای هنجاری افراد با محیط اجتماع بر عهده دارد  که  وجود شرایط مطلوب در خانواده رشد ذهنی، عاطفی، روانی و اجتماعی نوجوان را امکان‌پذیر ساخته، مهمترین گام در پیشگیری از معضلات اجتماعی است.

 

بهمن کریمی تصزیح کرد: نهاد خانواده، گروه کوچکی است که ویژگی اساسی و غیر قابل تفکیک آن صمیمت آن است. اجتماعی کردن نسل آینده جزء بدیهی‌ترین و اساسی‌ترین وظایف خانواده است و روابط بین والدین و فرزند، از هم پاشیدگی خانواده و فقدان نظم و تعادل در خانواده، سست شدن عقاید مذهبی و اخلاقی در لغزش نوجوانان نقش مهمی دارد.

 

وی افزود: از نکات مهم  و اساسی که می بایست در نهاد خانواده شبکه نقش‌ها و یا شبکه انتظارات و تکالیف درخانواده است که وقتی از خانواده به عنوان یک اجتماع طبیعی کوچک صحبت می‌شود، منظور «مایی» است که در یک میدان تعاملی گرم با حریم نسبتاً مشخص به وجود آمده و اعضاء «ما» نسبت به آن احساس تعلق و وابستگی عاطفی مشترک دارند و در مقابل «ما» نیز به آنها نوعی هویت جمعی مشترک اعطاء می‌کند و هر چه پیوند عاطفی بین اعضای خانواده بیشتر باشد، نظم در خانواده بیشتر می باشد. عواطف مشترک اعضاء و بهره گیری از پیوند عاطفی و حمایت خانوادگی با نظم رابطه مثبت دارد.

 

کریمی خاطر نشان کرد: عدم همگامی مشترک در میان اعضاء خانواده ، عدم همفکری مشترک در میان اعضاء خانواده و عدم همدلی مشترک در میان اعضاء خانواده از مسائل مهمی است که موجب اختلال در نظم خانواده می شود و این اختلال می تواند برخی لغزشهای رفتاری اعضاء خانواده بخصوص فرزندان  می شود.

 

کریمی ادامه داد:  اصولاً وجود مهر و محبت در کانون خانواده به تقویت ایمان، تلقین ارزشهای اخلاقی و به وجود آمدن خودپنداری مثبت در نوجوانان کمک می‌کند و اثر مهمی در رفتار نوجوانان دارد. همچنین ایجاد روابط صمیمی در خانواده محیطی مناسب جهت طرح مشکلات و مسائل نوجوانان و وسیله‌ای مناسب برای تسکین ناراحتی‌های دوران بلوغ است.

 

  وی بابیان ضرورت توجه خانواده ها به مسائل تربیتی فرزندان اظهار داشت: اساساً نقشهای خانوادگی زمانی به مؤثرترین شکل تحقق می‌یابد که در برگیرنده تمام کارکردهای ضروری خانواده باشند و به طور عادلانه بین اعضاء تقسیم شود و همچنین درباره انجام وظایف اعضا پی‌گیری مستمری انجام گیرد، در خانواده‌های نوجوانان کج رفتار به خاطر از هم گسیختگی و غفلت خانوادگی تخصیص نقشها در خانواده به درستی صورت نمی‌گیرد، والدین دچار غفلت شده و به مسائل تربیتی، تحصیلی، اقتصادی و تفریحی کودکان و نوجوانان اهمیت نمی‌دهند و آنها را به حال خود رها کرده و فرزندان بیشتر به اجتماع و گروههای همسالان روی می‌آورند و نظارت والدین بر روی آنها کم می‌شود.

 

کریمی خاطر نشان کرد:  معضلات اجتماعی نشات گرفته از عوامل فراوانی است که در کنار توجه به  مسائلی همچون  مشکلات اقتصادی از جمله نبودکار و شغل مناسب و ... یکی از اساسی ترین عوامل خانواده می باشد و  تاثیرات خانواده بقدری مهم و اثر ساز است که می تواند فرد را به موفقیت ویا خلاف آن سوق دهد که نیاز به توجه و آموزش خانواده ها در این زمینه یکی از مهمترین نیازهای جامعه ما است.

دیدگاه شما

آخرین اخبار